Showing all 3 results

Showing all 3 results

Chałwa Turecka

jest wyrobem  cukierniczym o bardzo charakterystycznej strukturze i ciekawym smaku. Oryginalnie chałwa pochodzi z Iranu, ale produkuje się ją na dużą skalę także w Turcji, na Bałkanach, krajach Lewantu, Ukrainie. Chałwa właśnie z tych regionów uchodzi za najlepszą.

Wyrób ten występuje w wielu smakach. Do tego może się różnić konsystencją.

Skąd wzięła się chałwa?

Za ojczyznę chałwy uważa się Iran. Niektóre źródła podają, że jako pierwsi ten przysmak zaczęli wytwarzać mieszkańcy Indii.

Chałwa to jedna z najpopularniejszych słodkich przekąsek. I to niezależnie od tego, skąd dokładnie pochodzi. Jednym z największych wytwórców chałwy jest obecnie Turcja. To właśnie stamtąd pochodzą sprzedawane w naszym sklepie produkty.

Czym wyróżnia się dobra chałwa? Oczywiście składem. Wysokiej jakości chałwa przygotowywana jest wyłącznie z miazgi nasion oleistych. Dodaje się do niej miód albo karmelizowany cukier. Czasem jeszcze kwasek cytrynowy.

Tańsze wyroby mogą być dosładzane syropem fruktozowo-glukozowym. Mogą być wzbogacane syntetycznymi aromatami oraz sztucznymi barwnikami.

Nasiona przez zmieleniem są łuskane. Sezam łuskany ma wyjątkowo wysoką zawartość żelaza i łagodny, lekko orzechowy smak. Nasiona są prażone, chłodzone i mielone. Po czym łączy się taką miazgę z pozostałymi składnikami. Aż do osiągnięcia idealnej, typowej dla chałwy struktury.

Z czego robi się chałwę?

Oferowana przez nasz sklep chałwa turecka produkowana jest z nasion sezamu i masy karmelowej. Jest to ta podstawowa, tradycyjna wersja chałwy. Z czasem ulegała kolejnym modyfikacjom, w zależności od regionu. Ukraińska chałwa powstaje ze zmielonych nasion słonecznika, orzechów i maku. Chałwa z południowej Azji ma jeszcze w swoim składzie kaszę mannę.

Ciekawą propozycją może być Gajjar Karrah, czyli chałwa indyjska. Zrobiona jest ze startej marchwi zagotowanej w doprawionym mleku.

Chałwa sezamowa

Chałwa sezamowa wyróżnia się lekką, niekleistą konsystencją. Na bazie sezamowej pasty można też przygotować krem chałwowy. Półpłynny i gładki, który łatwo rozprowadza się po chlebie, plackach czy sucharkach.

Kremy zwykle mają jeszcze inne dodatki. Przez to mogą smakować inaczej niż ta oryginalna chałwa w bloku.

Jak wybrać najlepszą chałwę?

Przed wyborem chałwy warto dokładnie sprawdzić etykietę.

Oferowana przez nas chałwa jest produktem oryginalnym, certyfikowanym, od sprawdzonych dostawców. Smakuje dokładnie tak, jak powinna, co odróżnia ją od podróbek.

W produktach chałwo podobnych zawartość nasion oleistych jest bardzo niska. Czasem wręcz nie ma ich wcale. Jest za to dużo mleka w proszku, margaryny, oleju palmowego, sztucznych polepszaczy smaków. Ogólnie rzecz biorąc składników, które z prawdziwą chałwą nie mają wiele wspólnego.

Dobra chałwa

Najlepsza jest chałwa naturalna, według oryginalnych receptur. Przez zakupem powinno się zawsze sprawdzić etykietę chałwy, ponieważ sklepowe wyroby bywają czasem bardzo niskiej jakości. Głównym składnikiem musi być masa sezamowa i jeśli sezam nie jest pierwszym składnikiem na liście, lepiej od razu taki produkt odłożyć z powrotem na półkę. Dobrze też, aby chałwa nie była dosładzana sztucznymi słodzikami, tylko naturalnym cukrem lub miodem.

Niezbyt dobrze dla jakości chałwy wróżą wszelkie syntetyczne polepszacze smaku i koloru. Tureckie chałwy z naszej oferty są wolne od sztucznych składników i nie są dosładzane syropem fruktozowo-glukozowym, tylko zawierają prawdziwy karmel. Sprowadzamy tylko produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami, co jest gwarancją doskonałego smaku i świeżości chałwy.

Chałwy smakowe

Dodatkowe składniki mogą jednak się pojawić w chałwach smakowych. Dobrym tego przykładem są proponowane przez nas chałwy smakowe.

W naszym sklepie oferujemy 3 smaki:

  • chałwy waniliowe,
  • chałwy z kakao,
  • chałwy z pistacjami.

Taka chałwa produkowana jest w według tradycyjnego przepisu. Wzbogaca się ją na przykład kawałkami orzechów lub masą kakaową.

Chałwy smakowe umieszczane są w wygodnych, zamykanych pudełeczkach, skąd łatwo wykroić kawałek pożądanej grubości. Do tego opakowanie pozwala zachować właściwą formę słodkiego przysmaku. Blok się nie rozpada, nie kruszy, nie traci świeżości.

Jak prawidłowo przechowywać chałwę?

Chałwy nie powinno się wyjmować z oryginalnego pojemnika. Należy za to pilnować, by po każdym użyciu wieczko pudełka zostało szczelnie domknięte. W przeciwnym razie chałwa może wyschnąć albo zjełczeć.

Najczęściej zaleca się trzymanie napoczętej chałwy w lodówce, przez okres maksymalnie miesiąca. Chałwie z tahini, czyli właśnie nasion sezamu, wystarczy chłodna, ciemna i sucha szafka. Temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza.

Chałwa ma wysoką zawartość tłuszczu oraz specyficzną, łuszczącą się strukturę. Przez to niezbyt nadaje się do mrożenia. Nie zepsuje się od tego. Jednak może stracić swój pierwotny smak i konsystencję.

Chałwa – wartości odżywcze

Chałwa jest pyszna, niemniej to produkt o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Dlatego nie zaleca się spożywania jej w dużych ilościach naraz.

Warto wspomnieć, że w chałwie jest sporo zdrowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W tym omega 6. Jeśli chcemy sięgnąć po coś słodkiego, to ten tradycyjny, turecki smakołyk będzie korzystną opcją. Jest mniej tuczący i zdrowszy od popularnej czekolady.

Chałwa dostarcza również witaminy z grupy B, witaminę A i E. Zawiera żelazo, wapń, fosfor, potas i wartościowe białko.

Chałwy dostępne w naszym sklepie świetnie smakują solo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ją z innymi produktami. Chałwa dobrze komponuje się ze świeżymi owocami jak truskawki czy banany. W wersji kruszonej albo półpłynnej pasuje do lodów. Można dodać do ją wypieków. Nadaje się nawet na kanapki, jako alternatywa dla masła orzechowego czy owocowego dżemu.

Czy chałwa jest zdrowa?

Chałwa, w odróżnieniu od wielu słodyczy, zawiera całkiem sporo wartościowych składników odżywczych. Jeśli jest to oryginalna chałwa, to bazuje na nasionach sezamu, a one dostarczają witaminy A, witamin z grupy B, witaminy E, B7, biotyny i karnityny. W sezamie jest też wapń, magnez oraz dużo białka.