Regiony geograficzne Turcji zostały określone na I Kongresie Geograficznym w 1941 roku. Podział został opracowany na Uniwersytecie w Ankarze. Głównymi celami, jakie temu przyświecały, było ujednolicenie programów nauczania. A przede wszystkim pisowni nazw i terminów geograficznych.
Turcja – regiony turystyczne
Turcja to obecnie jeden z najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów kraj. Fascynuje swoją ciekawą historią, jest pełna unikalnych zabytków, kusi wspaniałymi, piaszczystymi plażami. Większość regionów geograficznych Turcji to regiony szczególnie atrakcyjne turystycznie.
Region Morza Marmara
Zdecydowana większość terytorium Turcji leży w Azji. Na kontynencie europejskim znajduje się Tracja. To starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon. Obecnie region geograficzny w granicach Bułgarii, Grecji i Turcji, znajdujący się m.in. na terenie Niziny Trackiej.
Właśnie na granicy Europy i Azji leży najsłynniejsza turecka metropolia – Stambuł. Miasto pełne zabytków, imponującej architektury, doskonałej kuchni oraz ciekawych placówek kulturalnych.
Morze Marmara leży między cieśniną Bosfor a Dardanele
Znajdziemy tu piaszczyste plaże, jednak nie są one szczególnie cenione przez turystów. Nad Morze Marmara przyjeżdżają głównie amatorzy windsurfingu oraz żeglarstwa. Zimą można tutaj liczyć na dobre warunki do jazdy na nartach.
Region ten odwiedzany jest głównie ze względu na Stambuł oraz okoliczne zabytki. Zalicza się do nich między innymi legendarna Troja.
Warte uwagi jest także starożytne miasto Hadrianopolis, obecnie Edirne, Tekirdağ oraz pierwsza stolica Imperium Osmańskiego Bursa. W Bursie koniecznie trzeba obejrzeć Zielony Meczet, Wielki Meczet oraz Meczet Bajazyda Błyskawicy, Wieżę Zegarową, grobowce Osmana i Orhana.
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą…
Region Morza Marmara słynie z uprawy oliwek
Co wyróżnia region Morza Marmara
- najmniejszy obszar
- największa różnorodność klimatu
- najwyższe zużycie energii
- najchłodniejsze lata
- największa populacja
Wybrzeże Egejskie
Region swoją nazwę bierze od Morza Egejskiego, nad którym leży. Klimat regionu to klimat śródziemnomorski.
Region Morza Egejskiego to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Jest tu mnóstwo zabytków z czasów greckich, rzymskich i osmańskich.
Głównym miastem regionu jest Izmir. W czasach historycznych znany był jako Smyrna. Podobno właśnie w Smyrnie urodził się Homer. W Izmirze warto zobaczyć przede wszystkim starą część miasta. Muzeum archeologiczne posiada szczególnie bogatą kolekcją eksponatów.
Będąc w Izmirze warto pojechać do Bergamy, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne Pergamon. W starożytności Pergamon należał do najpiękniejszych miast epoki stanowiąc doskonały przykład urbanistyki hellenistycznej. Za panowania dynastii Attalidów rozbudowano miejscowy akropol położony na wzgórzu o wysokości 300 m. Współczesną atrakcją jest także kolejka linowa, która pozwoli dostać się szybko na szczyt góry, gdzie możemy godzinami zwiedzać Pergamon.
Odwiedzając region Morza Egejskiego, na pewno nie można pominąć dwóch słynnych starożytnych miast: Efezu i Miletu. W obu tych miastach zachowało się sporo budowli z czasów greckich. Nie brak też pozostałości po czasach bizantyjskich i seldżuckich. Z Miletu i Efezu blisko jest do pięknych plaż wybrzeża egejskiego. Jest to więc idealne miejsce dla osób, które chciałyby połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem nad morzem.
Atrakcji nie brak także w głębi lądu. Kolejnym antycznym miastem godnym uwagi jest Tripolis, skąd blisko do Laodycei oraz Hierapolis. Niedaleko nich leży Aphrodisias, miejsce kultu bogini Afrodyty, wpisane na listę UNESCO.
Wielką atrakcją regionu, która co roku przyciąga tysiące turystów, jest też Pamukkale, czyli Bawełniany Zamek. Pamukkale to niezwykłe, wapienne tarasy utworzone przez gorące źródła. W niektórych basenach turyści mogą zażywać kąpieli. Popularnym wśród turystów miejscem jest też Jaskinia Zeusa oraz jaskinia Kaklık.
Wspaniałą przyrodę tego regionu można również podziwiać w okolicach jeziora Bafa oraz pobliskich gór Beşparmak Dağları.
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
W naszym sklepie można kupić figi z regionu Morza Egejskiego i inne produkty:
Co wyróżnia region Morza Egejskiego
- najdłuższa linia brzegowa
Wybrzeże Morza Czarnego
Jest to region w północnej części Turcji. Ciągnie się wąskim pasem od regionu Morza Marmara aż po granicę z Gruzją. Od południa granicę regionu wyznaczają Góry Pontyjskie.
Nad tureckim wybrzeżem Morza Czarnego nie jest bardzo gorąco. Nawet w szczycie sezonu nie trzeba się obawiać takich upałów jak na południu. Niemniej należy się liczyć z opadami deszczu, które w tej części kraju zdarzają się dosyć często. To sprawia, że wybrzeże Morza Czarnego jest mniej zatłoczone przez turystów. Można zatem spodziewać się tutaj spokojniejszego wypoczynku z dala od największych tłumów.
Ciekawostką jest fakt, iż jest to najdalej wysunięty na północ region, gdzie uprawia się herbatę. Wspaniały mikroklimat odpowiada za niezrównany smak czarnej tureckiej herbaty z regionu Rize. Choć głównym miastem regionu jest Trabzon, to nie ma on do zaoferowania turystom zbyt wielu atrakcji. Co innego Safranbolu. To klimatyczne miasteczko z mnóstwem pięknych zabytków. Znane jest głównie z tradycyjnych, osmańskich domów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Interesującym stanowiskiem archeologicznym jest Oluz Höyük, leżące w pobliżu wioski Gözlek. Na jego terenie udało się odkryć pozostałości z czasów hetyckich.
Rozczarowaniem nie będzie również wizyta w miasteczku Amasya, chociażby przez wzgląd na jej malownicze położenie. Amasya to historyczna stolica królestwa Pontu z III wieku p.n.e., będąca później częścią Bizancjum. Widać to po licznych budowlach z tego okresu.
Jeśli chodzi o rekreację, to nad Morzem Czarnym nie brakuje kurortów i rozległych, piaszczystych plaż. Są tu doskonałe warunki do windsurfingu i nurkowania. Przy wielu ośrodkach wypoczynkowych wybudowano nowoczesne parki wodne z licznymi atrakcjami dla dzieci. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne to Amasra i Amasya.
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
Region Morza Czarnego słynie z produkcji herbaty
Co wyróżnia region Morza Czarnego
- najwyższe roczne opady
- największy obszar leśny
- najmniej godzin słonecznych
Centralna Anatolia
W regionie tym nie ma żadnych plaż. Jednak przez niemal cały rok ściągają tutaj tłumy turystów. Powodem jest Kapadocja, kraina zajmująca środkową część Anatolii. Kusi ona niesamowitym krajobrazem – nie bez powodu jest on często określany jako „księżycowy”. W Kapadocji uwagę przyciągają oryginalne formy skalne oraz podziemne miasta. Przed wiekami służyły jako schronienie dla lokalnej ludności. Najbardziej znane to Kaymaklı i Derinkuyu. Na terenie Kapadocji znajduje się też mnóstwo wykutych w skale kaplic i kościołów. Najwspanialsze tego typu zabytki znajdują się w pobliżu wioski Göreme. Wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ważną atrakcją turystyczną jest Hattuşaş, stolica imperium Hetytów. Położona jest na rozległej dolinie między wysokimi skałami, niedaleko współczesnej wioski Boğazkale. To kolejny turecki zabytek wpisany na listę UNESCO. Kolejnym istotnym punktem na turystycznej mapie Centralnej Anatolii jest Yazılıkaya. To ogromny monument, wznoszący się na ponad 70 metrów i długi na około 650 metrów. Jest pokryty licznymi inskrypcjami i właśnie ze względu na ich treść, Yazılıkaya nazywany jest także Midas Sehri. Odróżnia go to od drugiego Yazılıkaya, który znajduje się w pobliżu Hattuşaş.
Co wyróżnia Centralną Anatolię?
- najniższe roczne opady
- jak powiadają miejscowi, Centralna Anatolia jest w szczerym polu, nic tam nie rośnie z wyjątkiem polityków
Wschodnia Anatolia
To region pokryty w większości górami, dość słabo rozwinięty i przyciągający niewielu turystów. Więcej osób przyjeżdża tutaj zimą, kiedy można pojeździć na nartach. Latem do wschodniej Turcji ściągają przede wszystkim osoby interesujące się miejscową kulturą.
Ważnym miastem regionu jest Erzurum, gdzie znajduje się zabytkowa medresa Çifte Minareli z XIII wieku. Jest też kilka meczetów oraz Muzeum Miejskie, w którym obejrzeć można przedmioty znalezione w pobliskich stanowiskach archeologicznych.
Odwiedzając ten region warto zahaczyć o górę Nemrut i zabytkowe miejsce spoczynku króla Komageny Antiocha I. Inną górą o szczególnym znaczeniu jest Ararat, wznoszący się w pobliżu granicy Turcji z Iranem, pomiędzy miastami Doğubayazıt i Iğdır. Jest to najwyższy szczyt Turcji, liczący sobie 5137 metrów n.p.m. Góra Ararat jest znana oczywiście z Biblii. Na jej szczycie miała po Potopie spocząć Arka Noego.
Dużo wrażeń zapewni też wizyta nad jeziorem Van. To największe tureckie jezioro, bardzo malowniczo położone. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w okolicy niewiele jest udogodnień dla turystów.
Co wyróżnia Wschodnią Anatolię?
- największy obszar
- najwyższa wysokość
- najniższa roczna temperatura
- najzimniejsze zimy
- najwyższa różnica temperatur między porami roku
- większość aktywności wulkanicznej
- najmniejsza populacja
Południowo-Wschodnia Anatolia
Region Południowo-Wschodniej Anatolii jest jednym z najbardziej płaskich regionów Turcji, równiny te sięgają Oceanu Indyjskiego, a na południu Półwyspu Arabskiego. Region ma bogatą tradycję kulinarną z mięsnymi i pikantnymi potrawami.
Na pograniczu prowincji Mardin i Şırnak, leży obszar Tur Abdin, znany ze starych monastyrów Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Wiele tu bizantyjskich ruin oraz śladów po imperium asyryjskim.
W Yesemek turyści mogą podziwiać efektowne rzeźby zdobiące hetyckie sanktuaria. Zwiedzając wschodnio-południową Anatolię warto zajrzeć jeszcze do Arsamei, Dary oraz Göbekli Tepe. Warto dodać, że odkrycie neolitycznych ruin w Göbekli Tepe razem z Nevalı Çori, doprowadziło do rewizji wiedzy o neolicie w Eurazji. Dziś cały region Południowo Wschodniej Anatolii nie jest polecany turystom z uwagi na niestabilną sytuację w Syrii, z którą ten region bezpośrednio graniczy.
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
Pistacje z Południowo-Wschodniej Anatolii
Co wyróżnia Południowo-Wschodnią Anatolię?
- najgorętsze lata
- najsuchsze lata
- najmniejszy obszar leśny
- najwięcej godzin słonecznych
Wybrzeże Śródziemnomorskie
Południowe wybrzeże Turcji, zlokalizowane nad Morzem Śródziemnym, cieszy się wśród turystów zasłużoną renomą. Są tu wyjątkowo ładne plaże, a dobra pogoda dopisuje przez dużą część roku. Wzdłuż całego wybrzeża stoją kurorty turystyczne o różnym standardzie. Łatwo znaleźć miejsce dopasowane do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Najtłumniej odwiedzane jest Wybrzeże Licyjskie.
Wizytówką Wybrzeża Śródziemnomorskiego jest Antalya. To wspaniałe, tętniące życiem miasto, znane już w czasach antycznych. Miasto mocno się rozwinęło w ostatnich latach. Wciąż jednak czuć w nim klimat dawnych wieków, głównie za sprawą dobrze zachowanych zabytków. W Antalyi mieści jedno z lepszych muzeów archeologicznych w Turcji. Popularnymi kurortami są także Fethiye oraz Ölüdeniz. Osoby szukające bardziej luksusowych hoteli powinny udać się do Belek, nowoczesnego kurortu w zachodniej części regionu.
Wyjątkowym miejscem jest położona daleko na wschodzie Antakya, przez Turków często nazywana Hatay. Miasto założono za panowania Aleksandra Wielkiego. Był to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w okresie rzymskim. Do czasów współczesnych zachowało się kilka starożytnych zabytków. Między innymi rozległe mury obronne oraz rzymski most. Są i zabytki z późniejszych wieków – wykuty w skale kościół świętego Piotra oraz bizantyjska cytadela. Antakya może się pochwalić wyjątkowo bogatym zbiorem mozaik rzymskich i bizantyjskich.
W regionie Morza Śródziemnego znajdują się jeszcze dwie inne Antiochie. Pierwsza z nich, Antiochia ad Cragum, oddalona od Alanyi o jedyne 70 km. Można tutaj obejrzeć liczne zabytki rzymskie, bardzo dobrze zachowane i do tego otoczone zjawiskową przyrodą. Antiochia Pizydyjska sąsiaduje z miasteczkiem Yalvaç i są to rozległe ruiny antycznego miasta, założonego w epoce hellenistycznej.
W górach Taurus oddzielających wybrzeże Morza Śródziemnego od Anatolii, leży Selge. To kolejne ruiny antycznego miasta, z bardzo dobrze zachowanym teatrem, łaźniami, świątyniami i starożytnym stadionem.
Sporo rzymskich zabytków obejrzeć można też w Lyrbe, miejscowości położonej na górskim zboczu, niedaleko Side. Samo Side też ma sporo do zaoferowania. To nadmorska miejscowość, na której terenie zachowało się wiele zabytków rzymskich i greckich. Warto również zajrzeć do miejscowego muzeum archeologicznego.
Odpoczywając w Alanyi warto jeszcze zajrzeć do Syedry. Sporo budowli z czasów rzymskich przetrwało do współczesności, by wspomnieć tylko gimnazjon, cysterny na wodę, świątynie, łaźnie, kolumnady. Kolejnym przystankiem może być Ariassos, z rzymskimi ruinami oraz pozostałościami po pierwszych chrześcijańskich bazylikach w stylu bizantyjskim.
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
Produkty z regionu Morza Śródziemnego
Co wyróżnia region Morza Śródziemnego?
- najwyższa roczna temperatura
- najłagodniejsze zimy
- najwilgotniejsze zimy
- większość upraw szklarniowych
[…] Regiony geograficzne Turcji […]