Koszyk

Darmowa dostawa od 230 złotych!

o turcji mapa

O Turcji słów kilka

Turcja to niezwykły kraj położony na dwóch kontynentach. Mieszały się w nim rozmaite kultury. Prawdziwie turecki stał się on około XI wieku, wraz z powstaniem państwa Wielkich Seldżuków.

Współczesna Turcja jest bardzo lubiana przez turystów. Kojarzy się ze smaczną kuchnią i nieco egzotyczną kulturą. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Gdzie leży Turcja?

Przeważająca większość terytorium Turcji znajduje się w Azji, a tylko 3 procent powierzchni kraju zalicza się do Europy. Jest to wschodnia Tracja. Turcja zajmuje półwysep o nazwie Azja Mniejsza, a jej stolicą jest Ankara. Wcześniej była to Bursa, później Edirne i aż przez blisko pięć wieków Stambuł.

Europejska część Turcji graniczy z Bułgarią i Grecją. Część azjatycka sąsiaduje z Armenią, Gruzją, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem i Syrią.

Granicę między Europą a Azją wyznaczają dwie cieśniny: Bosfor i Dardanele oraz leżące między nimi Morze Marmara. Od zachodu Turcję otacza Morze Egejskie, na południu Morze Śródziemne, a od północy Morze Czarne.

o turcji slow kilka

Ludność Turcji

W Turcji mieszka obecnie ponad 82 miliony ludzi. Daje to 18 miejsce na świecie. Jest to bardzo młody kraj, że średnią wieku na poziomie 29 lat.

Największym miastem jest Stambuł, liczący sobie około 10 milionów mieszkańców. To także jedyna na świecie metropolia leżąca na dwóch kontynentach. Drugim najbardziej zaludnionym miastem jest Ankara, a następnie Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya. Blisko 80 procent ludności to Turcy. Najliczniejszą mniejszość stanowią Kurdowie (ok. 18 proc.), mieszkający głównie na wschodzie kraju. Około 2 procent to ludność arabska.

Polonia w Turcji liczy sobie raptem 500 osób. Zamieszkuje przede wszystkim w Stambule i Adampolu. Polacy trafiali do Turcji jako jeńcy lub niewolnicy wzięci w jasyr. W okresie zaborów Turcja stała się azylem dla wielu polskich emigrantów politycznych. Zdarzało się też, że polscy oficerowie służyli w armii osmańskiej.

Jaki ustrój panuje w Turcji?

Turcja to republika prezydencka i kraj demokratyczny.

Podstawowym aktem prawnym jest Konstytucja Turcji, uchwalona w 1982 roku. Do 2017 roku Turcja była republiką parlamentarną, ale ustrój zmieniono po referendum. Jego inicjatorem był prezydent Recep Tayyip Erdogan. Po tej zmianie pełną władzę wykonawczą ma właśnie prezydent. Władza ustawodawcza znajduje się w rękach jednoizbowego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji.

Turcja na przestrzeni wieków

Na terytorium dzisiejszej Turcji plemiona pasterskie i rolnicze mieszkały już kilka tysięcy lat temu. Różne ludy zakładały tutaj swoje państwa, w tym Hetyci, Frygowie czy Lidyjczycy.

Duży wpływ na kształtowanie się kultury tego regionu mieli też Grecy, Persowie, Asyryjczycy, imperium rzymskie, a potem bizantyjskie.

Właściwa historia Turcji zaczyna się gdy ludy tureckie zaczęły się osiedlać w Azji Mniejszej. Było to około XI wieku n.e. Najważniejsi byli Seldżucy, którzy założyli potężne państwo obejmujące jeszcze Persję, Syrię oraz Irak. Po jego upadku do władzy doszli Turcy osmańscy. W 1453 roku zdobyli Konstantynopol i ostatecznie przyczynili się do końca Cesarstwa Bizantyjskiego.

Kolejne podboje przyniosły zdobycze na kontynencie europejskim. Szczyt potęgi Imperium Osmańskiego przypada na panowanie Sulejmana Wspaniałego.

Po przegranej pod Wiedniem w 1683 roku państwo tureckie zaczęło powoli podupadać. Na początku XX wieku wybuchła w Turcji rewolucja młodoturecka. Nie przyniosła ona jednak spodziewanych rezultatów. Ostatecznie w 1922 roku zniesiono sułtanat, a rok później proklamowano Republikę Turcji. Na czele nowego państwa stanął Mustafa Kemal Atatürk. Zapoczątkował on szereg reform mających zmienić Turcję w kraj nowoczesny i świecki.

Jak wygląda Turcja?

Turcja to kraj wyżynno-górzysty. Większość jej terytorium zajmuje Wyżyna Anatolijska, otoczona z każdej strony wysokimi pasmami górskimi. Na południu jest to Taurus, na północy Góry Pontyjskie. Na wschodzie rozciąga się Wyżyna Armeńska, której najwyższy szczyt to Ararat, liczący sobie 5165 m n.p.m. W Turcji niewiele jest nizin. Spotyka się je głównie na terenach nadmorskich oraz w części europejskiej. Linia brzegowa Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta, z licznymi plażami, których większość jest piaszczysta. Właśnie regiony nadmorskie są najchętniej odwiedzane przez turystów.

Wyróżnia się siedem głównych regionów geograficznych:

  1. region Morza Czarnego,
  2. region Morza Marmara,
  3. region Morza Egejskiego,
  4. region Morza Śródziemnego,
  5. region środkowej Anatolii,
  6. region wschodniej Anatolii,
  7. region południowo-wschodniej Anatolii.

Administracyjnie Turcja jest podzielona na 81 prowincji.

Jaka jest pogoda w Turcji?

Turcja nie jest typowo ciepłym krajem, za jaki często się ją bierze. Owszem, na słynnej Riwierze Tureckiej można się rozkoszować słoneczną, prawdziwie letnią pogodą. Sezon wakacyjny trwa tu znacznie dłużej niż nad chłodnym Bałtykiem.

Na ogół jednak Turcja jest krajem zaskakująco chłodnym. Im dalej od wybrzeża, tym surowsza pogoda. Silne mrozy i śnieg po kolana nie są tu wcale niczym niezwykłym. Nie licząc zachodnio-południowego i północnego wybrzeża, zimy w Turcji są dosyć ciężkie, z częstymi opadami.

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ale nie wszędzie jest równie upalnie, jak na zachodnim i południowym wybrzeżu. Latem na północy średnia temperatura wynosi 24 stopnie, a na Wyżynie Armeńskiej to ok. 17 stopni.

Czy Turcja jest krajem muzułmańskim?

W pierwszych wiekach naszej ery na terenie Turcji mieszkali głównie chrześcijanie. Od czasów średniowiecza Turcja jest zdominowana przez islam, który ludy tureckie przejęły od Arabów.

Obecnie w Turcji aż 98,3 procent ludności to muzułmanie. Niemal wszyscy to sunnici. Tylko 0,5 procent wyznaje inne religie. Raptem 1,2 procent Turków deklaruje się jako niewierzący.

Turecka konstytucja zakłada świeckość państwa i zapewnia wolność przekonań religijnych. Jednak we wschodniej części kraju obowiązują surowsze obyczaje. Zwłaszcza od kobiet oczekuje się skromnego stroju oraz zachowania zgodnego z wymogami islamu.

Z czego znana jest Turcja?

Z pewnością wizytówką Turcji są słynne na całym świecie tureckie dywany, wytwarzane tutaj od wieków. Prawdziwie turecki dywan jest wyplatany ręcznie, z wełny, bawełny albo jedwabiu. Wyróżnia się pięknymi kolorami i charakterystycznym, tureckim wzornictwem.

Jest kosztowny, ale jego wykonanie zajmuje wiele tygodni. Do produkcji używa się wyłącznie przędzy najwyższej jakości. Efektowne, orientalne wzory to także cecha charakterystyczna tureckiej ceramiki. Na bazarach można dostać ręcznie malowane, ceramiczne naczynia różnego rodzaju.

Turcja słynie także ze swojej herbaty i kawy. Do ich parzenia wykorzystuje się specjalne tygielki oraz dzbanki.

Na tureckich bazarach uwagę przykuwa też wspaniała biżuteria. Zwykle ręcznie robiona, z misternymi zdobieniami, oraz efektowne domowe bibeloty: mozaikowe lampki, srebrne i miedziane patery, fajki wodne, ozdobne tkaniny.

Najpopularniejszą pamiątką z Turcji pozostaje Oko Proroka, magiczny talizman, który ma chronić właściciela przed złym urokiem. Cenione są też tureckie słodycze, przede wszystkim baklawa oraz chałwa produkowana w różnych smakach. Do tego dochodzą popularne tureckie przyprawy o niesamowitych zapachach i smakach. Najlepiej kupować je na bazarach od lokalnych sprzedawców.

Kuchnia turecka

Z kuchnią turecką najczęściej chyba kojarzy się kebab. Według legendy ta smaczna potrawa pochodzi z Bursy. Inspiracją było pieczenie mięsa na mieczach, co powszechnie praktykowali tureccy żołnierze. Widząc to, jeden z kucharzy wpadł na pomysł, aby duże kawałki mięsa piec na pionowym ruszcie. Najbardziej znany jest döner kebap, czyli upieczone, skrojone na cienkie paseczki mięso podawane w chlebie pita z surówką i sosami.

Oryginalny kebap to mięso baranie, ewentualnie wołowe, ale w wielu europejskich krajach używa się wieprzowiny lub kurczaka.

Kebab nie jest jedyną turecką potrawą, której warto skosztować. Smaczne są także köfte, czyli pulpeciki mięsne, gözleme – placki przekładane mielonym mięsem, szpinakiem i białym serem, pide – łódeczki z ciasta drożdżowego nadziewane mięsem, serem i warzywami, borek – nadziewane farszem ciasto file. Popularne w tureckiej kuchni są meze, czyli smaczne przystawki i sałatki. Chętnie jada się sarmę, która przypomina nasze gołąbki, pilaw z ryżu, warzywne zupy. Oprócz herbaty i kawy Turcy lubią też pić ayran, czyli napój na bazie jogurtu.

tradycyjne tureckie slodycze
Tradycyjne tureckie słodycze

Gospodarka Turcji

Turecka gospodarka zalicza się do największych na świecie. Jest to także jeden z sześciu krajów, który zapewnia sobie pełną samowystarczalność w kwestii wyżywienia własnych mieszkańców. Rolnictwo jest ważnym sektorem tureckiej gospodarki. Kluczowa jest produkcja bawełny, oliwek, orzechów, owoców, soczewicy, cebuli, buraków cukrowych, tytoniu. Turcja ma spore zasoby surowców mineralnych, głównie metali. Odgrywa istotną rolę w światowej produkcji odzieży i tkanin. Ceniona jest także za unikalne wyroby rzemieślnicze.

tureckie tkaniny
Tureckie tkaniny na bazarze

Czy warto pojechać do Turcji na wakacje?

Coraz ważniejszą branżą dla tureckiej gospodarki jest turystyka. Najchętniej odwiedzane są kurorty nadmorskie zlokalizowane wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego.

Rocznie Turcję odwiedza 30-40 milionów turystów, głównie z Niemiec, Rosji, Iranu, Gruzji, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Holandii.

Wiele osób odwiedza Stambuł, ponadto bardzo popularne są wycieczki po Kapadocji i zachodnim wybrzeżu Turcji, gdzie znajdują się takie miasta jak Efez, Milet, Izmir, Pergamum, Smyrna, Laodycea, Hierapolis, Troja.

Blisko Antalyi leży miejscowość Perge, z dobrze zachowanym rzymskim teatrem i stadionem, chętnie odwiedzany przez turystów jest również kurort Bodrum, pełen zabytków po czasach greckich i rzymskich, oraz kameralne Side.

Dużą atrakcją Turcji jest twierdza Mamure wybudowana w XII wieku, służąca najpierw jako forteca do obrony przed piratami, a później jako karawanseraj dla podróżnych i kupców.

W głębi lądu znajduje się Hattusa, czyli historyczna stolica imperium hetyckiego. Ruiny tego miasta można obejrzeć w pobliżu współczesnego Boğazkale. Nie można też pominąć Pamukkale, czyli Bawełnianego Zamku. Jest to park narodowy z wapiennymi osadami, które wyglądają jak bawełniane tarasy otaczające naturalne baseny.

Produkty dostępne w sklepie harika.pl

Popularność turystyczna Turcji przekłada się na zainteresowanie kuchnią i tureckimi produktami.

One comment

  1. Z całego serca polecam ten sklep. Produkty świeże i bardzo smaczne. Teraz mam swój kawałek Turcji w domu. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Dla zamówień od 150 zł

Łatwe zwroty

14-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty najwyżej jakości oraz certyfikowane produkty BIO

Bezpieczne płatności

Przelewy24 / MasterCard / Visa / Blik