Koszyk

Darmowa dostawa od 230 złotych!

zbiory czarnych oliwek

Czarne oliwki z Turcji w harika.pl

Oliwki to przysmak kojarzony z kuchnią śródziemnomorską. Są popularne także w Polsce, jako dodatek do przekąsek, dań głównych, pizzy oraz drinków. Czarne oliwki wyróżniają się łagodniejszym smakiem i delikatniejszą konsystencją. Zawierają też mnóstwo wartościowych składników odżywczych.

Skąd się biorą czarne oliwki?

Oliwki to owoce drzewa oliwnego. Jest wiele gatunków tego owocu, ale wbrew popularnej opinii, nie chodzi tutaj wcale o kolor oliwki – to, czy owoce są zielone, czy czarne, zależy jedynie od momentu zerwania oliwek, a nie gatunku drzewa, na którym one rosną. Inaczej mówiąc, z jednej rośliny można uzyskać zarówno oliwki zielone, jak i oliwki czarne. Te drugie zrywa się później – ciemny kolor oznacza, że oliwka jest w pełni dojrzała.

W wielu miejscach oliwki wciąż zrywa się ręcznie, dzięki czemu są one mniej uszkodzone, niepoobijane, w dobrej kondycji, ma to także wpływ na kondycję samego drzewa. Oliwka europejska zaczyna owocować dopiero po kilku latach, a na najlepsze owoce czeka się ponad dekadę. Potem takie drzewo daje plony przez nawet kilka wieków. Dlatego właśnie są to tak cenne rośliny i nie bez powodu w starożytności za bezprawne ścięcie drzewa oliwnego groziła kara śmierci.

Zbiory czarnych oliwek przypadają zazwyczaj na grudzień, mniej dojrzałe owoce zrywa się jesienią. Oliwki przeznaczone do produkcji oliwy są zrywane w okresie od stycznia do marca. Czarna oliwka, która ma służyć do spożycia jako owoc, ma mniejszą pestkę i więcej miąższu. Głównym obszarem produkcji czarnych oliwek jest basen Morza Śródziemnego, a za najsmaczniejsze często uważa się oliwki pochodzące z Turcji, dostępne także w ofercie sklepu Harika.

Kiedy można jeść czarne oliwki?

Czarne oliwki nie nadają się do spożycia zaraz po zerwaniu z drzewa. Nie są one wprawdzie trujące, ale są po prostu niesmaczne, twarde i gorzkie Po ich zjedzeniu w tej surowej wersji może dojść do nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych. Pełnię smaku czarne oliwki osiągają dopiero po odpowiedniej obróbce.

czarne oliwki podane do jedzenia

Owoce, które nie idą na oliwę, tylko do spożycia w całości, muszą zostać poddane kąpieli w specjalnie przygotowanym roztworze. Tradycyjna metoda zakłada tylko użycie soli, która w odpowiednim stężeniu jest wsypywana do wody. Po czym w uzyskanej mieszance zatapia się oliwki i zostawia tam na przynajmniej kilka tygodni, aż zmiękną i nabiorą swoich cennych właściwości. Styl naturalny, nazywany też tureckim albo greckim, to proces trwający nawet dziewięć miesięcy, podczas których owoce fermentują i tym sposobem zyskują swój unikalny smak oraz głęboki aromat.

Dojrzała czarna oliwka, po wyjęciu z kąpieli trafia do suszenia, które musi się odbyć w bardzo konkretnej temperaturze i przez dokładnie wyliczony czas. Wtedy owoce nie stracą swojej jędrności, a smak będzie bogatszy. Kiedy ten etap dobiegnie końca, oliwki się chłodzi i zanurza w oleju albo marynacie, po czym od razu są one szczelnie pakowane, co pozwala zachować ich świeżość oraz najlepszy smak. Oliwki do jedzenia mogą być dostępne w wersji z pestką lub wydrylowane.

Jak wybrać dobre oliwki?

Najlepsze są oczywiście oliwki świeże, przygotowane tradycyjnymi metodami, a trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie sklepowe produkty są wysokiej jakości.

W ofercie Harika są oliwki z Turcji, przetwarzane naturalnym sposobem, bez żadnych chemicznych dodatków, co zapewnia doskonały smak oraz jędrność owoców.

Jednak ze względu na to, że tradycyjna obróbka jest czasochłonna, wielu producentów sztucznie przyspiesza ten proces. Takie oliwki mogą być rzeczywiście tańsze, choć ich walory smakowe są już dyskusyjne. Czarne oliwki można uzyskać z zielonych owoców poprzez kąpiel kwasowo-zasadową, co bardzo przyspiesza proces ciemnienia, ale po sztucznym dojrzewaniu czarna oliwka nie jest tak jędrna i nie osiąga głębokiego smaku, mocno odstając pod tym względem od tradycyjnych produktów.

Skąd wiadomo, jak oliwki były przetwarzane? Po samym wyglądzie raczej trudno będzie to rozpoznać, ale na opakowaniu powinien być podany skład zalewy oliwek, jak i metoda ich przygotowania. Jeśli więc na etykiecie jest coś więcej niż oliwki, woda i sól, lepiej taki produkt omijać z daleka – wszelkie chemiczne, sztuczne dodatki, np. E579, oznaczają przyspieszone dojrzewanie i tym samym niższą jakość owoców.

Gdzie najlepiej kupować oliwki?

Czarne oliwki nie rosną w Polsce, ale ze względu na dużą popularność tych owoców, można je bez trudu znaleźć w sklepach spożywczych oraz dużych marketach. Kupując czarne oliwki, nie warto kierować się jedynie ceną. Tańsze oliwki niemal zawsze są gorszej jakości, z dodatkiem chemicznych polepszaczy smaku, które jednak nie są w stanie zapewnić tego naturalnego aromatu, wynikającego z powolnego dojrzewania.

Należy czytać etykiety nie tylko pod kątem składu, ale i daty produkcji, bo choć szczelnie zapakowane oliwki mają wydłużoną świeżość, to mimo wszystko po pewnym czasie będą się psuć i gorzej smakować. Oliwki mogą być przechowywane w szklanych albo plastikowych opakowaniach i trzeba pamiętać, że po otwarciu słoiczka jest określony termin spożycia.

Czy warto przywozić oliwki z zagranicy?

Oliwki są często kupowanym towarem przez turystów odwiedzających kraje basenu Morza Śródziemnego. W takich miejscach da się oliwki kupić jeszcze taniej niż w Polsce, jest też większa szansa trafienia na owoce świeże, po naturalnej obróbce, choć ich powinno się szukać raczej na miejskich targach dla lokalnych mieszkańców, niż w sklepach prowadzonych głównie z myślą o turystach.

Przewóz oliwek na własny użytek nie jest objęty cłem i można to zrobić legalnie, ale żeby po drodze oliwki się nie zniszczyły, muszą być dobrze i szczelnie zapakowane. Oryginalne tureckie oliwki można też zamówić w sklepie internetowym Harika, dokąd trafiają one prosto od producenta.

Jakie czarne oliwki są dostępne w sprzedaży?

Standardowa wersja to oliwki w zalewie solankowej, z pestkami lub bez. Oliwki zwykle są selekcjonowane przed zapakowaniem, dlatego można się spotkać z oznaczeniami rozmiaru, na przykład XS albo XL. Poza wersją podstawową są jeszcze oliwki z przeróżnymi dodatkami, na przykład oliwki z przyprawami, oliwki w zalewie chili, oliwki nadziewane papryczkami albo czosnkiem.

Ciekawą propozycją dla smakoszy są oliwki grillowane, o nieco wyrazistszym smaku, marynowane w specjalnie dobranych przyprawach, żeby ten aromat jeszcze bardziej podkreślić. Jeszcze innym produktem są oliwki suszone. To owoce, które po dojrzeniu są suszone, najlepiej naturalnie, na słońcu. Czasami ten proces przyspiesza się, wkładając oliwki do suszarek z wysoką temperaturą. Suszone oliwki są pakowane bez zalewy.

Czy czarne oliwki są lepsze od zielonych?

Czarna i zielona oliwka to ten sam owoc, a jednak smakują inaczej, bo różni je intensywność dojrzewania.

Które są smaczniejsze? To już kwestia indywidualnego gustu – po czarne oliwki sięgają zwykle osoby preferujące delikatniejsze smaki, ale tutaj znaczenie ma także przygotowanie oliwki do jedzenia oraz towarzyszące jej produkty spożywcze i przyprawy. Są za to pewne różnice we właściwościach odżywczych.

Czarne oliwki mają trochę mniej kalorii i nieco niższą zawartość tłuszczu. Więcej białka dostarczy oliwka zielona, ale nie są to bardzo znaczące rozbieżności. Poza tym czarna oliwka zawiera sporo błonnika, około 3 gramy na 100 g owoców.

Czy czarne oliwki są zdrowe?

Dieta śródziemnomorska uważana jest za najzdrowszą, a czarne oliwki zajmują w niej ważne miejsce. Nie powinno to dziwić, jeśli spojrzy się na zawartość witamin i minerałów w tych owocach – czarne oliwki mają dużo witamin z grupy B, witaminy A i witaminy E. Dzięki czarnym oliwkom dostarcza się do organizmu mnóstwa przeciwutleniaczy, a stres oksydacyjny to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Ponadto w czarnych oliwkach znajduje się cynk, żelazo, sód, potas, fosfor, magnez. Czarne oliwki warto jeść w ramach profilaktyki chorób serca oraz dla wzmocnienia układu nerwowego. Spożywanie czarnych oliwek ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, można z ich pomocą obniżyć poziom cukru i złego cholesterolu, prócz tego mają one właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Ze względu na to, że oliwki przed spożyciem muszą przejść proces fermentacji, zyskują one działanie probiotyczne, a więc bardzo korzystne dla flory bakteryjnej człowieka. Oliwki wzmacniają odporność, poprawiają trawienie, zapobiegają wzdęciom. Z kolei wysoka zawartość witamin E i A powoduje, że organizm wolniej się starzeje, a oliwa z czarnych oliwek jest doskonałym środkiem do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Czarne oliwki to produkt dozwolony do spożycia przez osoby z cukrzycą oraz z chorobami układu krążenia.

Jak jeść czarne oliwki?

Oliwki, mimo stosunkowo wysokiej zawartości tłuszczu, nie są przesadnie kaloryczne – sto gramów tych owoców to około 115 kcal. Po drugie, w czarnych oliwkach są te dobre tłuszcze, jednonienasycone, których spożycie jest wręcz wskazane, głównie ze względu na serce oraz pracę mózgu. Równie zdrowa jest oliwa z oliwek, którą można spożywać na surowo albo używać do smażenia.

Czarne oliwki można jeść same, jako prostą przekąskę, bez żadnych dodatków, niemniej zwykle są one częścią kilkuskładnikowych potraw. Świetnie pasują na kanapki, na przykład z białym serem i ciemnym pieczywem. Są smacznym uzupełnieniem rozmaitych sałatek, nie tylko tych śródziemnomorskich – czarne oliwki dobrze się komponują z większością warzyw. Trafiają też do dań jednogarnkowych oraz jako dodatek do zup.

Bardzo popularne są szybkie przekąski z oliwkami – łączy się je na przykład z marynowaną cebulką i pomidorkiem koktajlowym, z serem feta i papryką, z łososiem i grzankami, albo z salami i ogórkiem. Oliwki pasują do wielu drinków, nie tylko słynnego martini, można też nimi udekorować pieczone mięso lub warzywną zapiekankę.

Kolejnym pomysłem na czarne oliwki jest spaghetti – oprócz sosu pomidorowego dodaje się jeszcze tuńczyka. Z czarnymi oliwkami może być pizza, faszerowane mięso, kotleciki mielone albo tarta, na przykład szpinakowa, uzupełniona dodatkowo fetą i suszonymi pomidorami.

Produkty dostępne w sklepie harika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Dla zamówień od 150 zł

Łatwe zwroty

14-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty najwyżej jakości oraz certyfikowane produkty BIO

Bezpieczne płatności

Przelewy24 / MasterCard / Visa / Blik