Moda na tureckie seriale zaczęła się kilka lat temu. Obecnie są one chętnie oglądane na niemal całym świecie. Niektóre tytuły przyciągają przez ekrany miliony widzów. W Polsce tureckie produkcje cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Skąd się wziął ich fenomen i gdzie można śledzić losy ulubionych bohaterów?
Popularne seriale z Turcji
Wszystko zaczęło się od Wspaniałego stulecia. Popularna turecka telenowela opowiadała o życiu sułtana Sulejmana Wielkiego i jego ukochanej Roksolany, nazywanej przez Turków Hürrem. Serial zadebiutował w polskiej telewizji w 2014 roku i z miejsca zdobył sympatię widzów. Gromadził średnio dwa miliony widzów podczas każdego odcinka. Tym samym Wspaniałe stulecie stało się jednym z najchętniej oglądanych zagranicznych seriali w polskiej telewizji.
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą…
Suszone figi – sprawdzony sposób na osteoporozę
Czym ów serial podbił serca fanów? Wspaniałe stulecie opowiada o prawdziwej historii, pokazuje realia panujące na sułtańskim dworze oraz intrygi w haremie. Do tego zachwyca przepiękną scenografią i bogatymi strojami. Opowieść o sułtanie i jego wielkiej miłości rozciągnęła się na ponad 300 odcinków, co bynajmniej nie zniechęciło polskiej publiczności. Wręcz przeciwnie, serial skłonił wiele osób do zainteresowania się historią i kulturą Turcji.
Tureckie seriale o miłości
Koniec Wspaniałego stulecia nie oznaczał końca przygody z turecką telewizją. Bardzo szybko na polskich kanałach pojawiły się inne seriale z tego kraju. Ogromną popularnością cieszyła się między innymi Elif. Historia małej dziewczynki, która została zabrana od rodziców. Wychowana wśród obcych ludzi, w końcu odzyskuje swoją rodzinę.
Niedługo potem na antenie TVP zagościła telenowela Miłość i przeznaczenie. Opowiadała o losach młodej, ubogiej dziewczyny, która została oddana na wychowanie zamożnej rodzinie. Miało to zagwarantować jej lepszą przyszłość od tej, jaką dałoby życie w rodzinnym domu. Jedną z nowszych propozycji są Zranione ptaki, będące opowieścią o losach przybranego rodzeństwa.
Wielkie zainteresowanie wzbudził także serial Grzech Fatmagül. To dzieje tytułowej Fatmagül, która tuż przed ślubem ze swoim ukochanym została brutalnie zgwałcona. Drastycznie odmieniło to jej życie. Serial okazał się przełomowy dla wielu tureckich kobiet. Pokazywał, że mogą one walczyć o swoje prawa i dochodzić sprawiedliwości.
Niemałe kontrowersje wywołał jeszcze inny serial. To Tysiąc i jedna noc, będący współczesną adaptacją słynnej historii o Szeherezadzie.
Dlaczego w tureckich serialach się nie całują?
W odróżnieniu od europejskich czy amerykańskich telenoweli, w tureckich serialach bardzo rzadko widzi się całujących aktorów. Teoretycznie pocałunki nie są zakazane. Uważa się je jednak za gorszące. Jeśli pojawiają się w filmie bądź serialu, nie mogą być przesadnie namiętne ani trwać dłużej niż kilka sekund. Podobne obostrzenia dotyczą nagości, scen erotycznych oraz przekleństw.
Najczęściej kupowane produkty w sklepie harika.pl
Z tego powodu scen z pocałunkami praktycznie nie da się zobaczyć w publicznej telewizji tureckiej. Zdarzają się one jednak w serialach emitowanych przez telewizje prywatne. Widać też, że w nowych serialach pojawia się coraz więcej odważniejszych wątków. Wciąż są one dość konserwatywne jak na nasze standardy, ale pokazują zmiany obyczajowe, jakie zachodzą w tureckim społeczeństwie.
Zaskoczeniem może być za to wygląd wielu aktorek. Często chodzą one w krótkich sukienkach, topach odsłaniających brzuch czy w bardzo obcisłych spodniach. Do tego mają mocny makijaż. Tak naprawdę nie ma w tym jednak niczego dziwnego. Wiele Turczynek ubiera się właśnie w taki sposób. Jest to społeczeństwo mocno zróżnicowane. Skoro nie ma odgórnego nakazu, by ubierać się „przyzwoicie” albo zgodnie z religijnymi normami, kobiety chętnie korzystają z tej swobody.
Ciekawostki o tureckich serialach
Nie wszyscy wiedzą, ale w Polsce oglądamy nieco inną wersję tureckich seriali. Ich treść się nie zmienia, zupełnie inna jest natomiast długość emitowanych odcinków. W Turcji jeden epizod jest nawet trzykrotnie dłuższy. Trwa blisko dwie godziny, czyli tyle, co przeciętny film pełnometrażowy. Specjalnie dla europejskich widzów seriale są przemontowywane, tak by jeden odcinek trwał około 45, maksymalnie 50 minut. Dlatego sprawdzając, ile odcinków ma dany serial, należy wziąć pod uwagę, czy dotyczy to wersji tureckiej, czy europejskiej.
Tureccy aktorzy zdobywają popularność i rozpoznawalność nie tylko w Turcji. Aktor i model Burak Özçivit znany z wielu seriali, począwszy od Wspaniałego stulecia, jest bożyszczem kobiet nie tylko w Turcji.
Czy tureckie telenowele są lepsze od brazylijskich?
W latach 80-tych i 90-tych na topie były seriale z Ameryki Łacińskiej. Najczęściej opowiadały one o nieszczęśliwej miłości. Główna bohaterka, zanim w końcu połączyła się ze swoim ukochanym, musiała znosić liczne upokorzenia i kolejne tragedie. Po kilkunastu latach brazylijskie oraz meksykańskie telenowele nieco się już znudziły. Widzowie zaczęli się rozglądać za ciekawszymi nowościami.
Padło na tureckie seriale, które rzeczywiście były czymś innym. Z jednej strony, seriale z Turcji przyciągają swoim egzotycznym klimatem i odmienną kulturą. Z drugiej strony, opowiadają o miłosnych problemach, które łatwo zrozumieć niezależnie od miejsca zamieszkania. Zresztą tureckie produkcje to nie tylko miłosne telenowele. To też seriale przygodowe, dramatyczne i kryminalne, dzięki którym Turcja może się zareklamować w innych krajach.
Gdzie oglądać tureckie seriale?
Popularne tureckie telenowele można śledzić na TVP 1, TVP 2 oraz TVP Kobieta. Wyemitowane wcześniej w telewizji odcinki ulubionych seriali są także dostępne w serwisie TVP VOD, darmowym dla osób, które opłacają abonament RTV. Kilka pozycji jest jeszcze na Playerze. Inne serwisy streamingowe, jak Netflix, mają raczej ubogą ofertę, ale też da się tu znaleźć parę interesujących tytułów.
Legalne oglądanie tureckich seriali w internecie zapewnia jeszcze serwis Dizi, na którym są wyłącznie produkcje z tego kraju. To nowy serwis, więc biblioteka wygląda na razie bardzo skromnie. Subskrypcja kosztuje jednak niecałe pięć złotych za miesiąc oglądania. Wszystkie seriale dostępne w Dizi mają polskie tłumaczenie. Kanał telewizyjny Dizi jest też dostępny w niektórych telewizjach kablowych.
Bardzo lubię tureckie seriale. Jestem zadowolona, że są pozbawione wulgarnych i brutalnych scen. Nie tego rodzaju emocji oczekuję po każdym filmie. Zachód staje się coraz bardziej obrzydliwy. Uważam, że sceny łóżkowe służą łataniu dziur w scenariuszach. Nie szukam nagości i kiepskich treści. Dobry film może się całkowicie obyć bez wulgaryzmów, nagości i wyuzdania.
Ach, mogłaby dodawać Harika w pakiecie po tureckim aktorze, najlepiej w typie bohatera Wspaniałego Stulecia;) robiłabym zakupy co tydzień! Naturalnie Państwa artykuły, nawet bez specjalnych dodatków sa także bardzo dobre;)))
Tureckie seriale przyciągają swoim egzotycznym klimatem, a Harika przyciąga mnie i moich znajomych swoimi egzotycznymi smakami 🙂