Koszyk

Darmowa dostawa od 230 złotych!

atrakcje turystyczne turcji

Atrakcje turystyczne Turcji

Turcja jest krajem o wielowiekowej historii. Leży na styku dwóch kontynentów – Europy i Azji. Spotykają się tu wpływy europejskie i orientalne. Nie brakuje nawiązania do korzeni sięgających czasów świetności Imperium Osmańskiego.

Turcja jest jednym z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Oferuje przepiękne kompleksy hotelowe i wakacje w formule All Inclusive. Jednak przede wszystkim kraj ten dostarcza ogrom atrakcji turystycznych.

Poznaj te, które absolutnie trzeba zobaczyć, będąc w Turcji.

Przeczytaj więcej o historii Turcji na Wikipedii.

1. Pamukkale

pamukkale atrakcje turystyczne turcji
Wapienne tarasy w Pamukkale

Pamukkale to miejscowość położona w niewielkiej odległości od Denizli. Dosłownie oznacza w języku tureckim Bawełniany Zamek. Słynie z wapiennych tarasów wypełnionych krystalicznie czystą wodą. Białe tarasy kontrastują z błękitem wody i zielenią otaczających wzgórz. Wyglądają, jakby były stale ośnieżone.

W pobliżu wapiennych tarasów, będących dziełem natury, król Pergamonu wybudował uzdrowisko – Hierapolis. Do dziś można je zwiedzać. Pamukkale znajduje się w południowo-zachodniej części Turcji.

2. Kapadocja

kapadocja atrakcje turystyczne turcji
Göreme w Kapadocji

Imponująca i zachwycająca swoim księżycowym krajobrazem turecka kraina w środkowej części kraju. Swoją niezwykłość krajobraz Kapadocji zawdzięcza wybuchowi wulkanów. Wskutek korozji wywołanej wiatrem, deszczem i mrozem wulkaniczne skały przybrały charakterystyczny kształt stożkowych kominów.

W czasach prześladowań pierwszych chrześcijan w skałach tych wybudowano kaplice i kościoły. Można w nich podziwiać dobrze zachowane ścienne malowidła. W wulkanicznym tufie drążono podziemne korytarze, izby mieszkalne, a nawet całe podziemne miasta. Można zejść poniżej poziomu ziemi i zobaczyć, jak to wygląda – w miejscowości Derinkuyu.

Będąc w Kapadocji, trzeba obowiązkowo odwiedzić Göreme. To wioska wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Właściwie jest to muzeum pełne zabytków wydrążonych w skałach. Znajdujemy tu bizantyjskie klasztory i kaplice. Kościoły zdobione freskami datowanymi na XI i XII wiek.

3. Konya

meczet w konya
Meczet w Konya

Jedno z najstarszych miast na świecie, centrum religijne Turcji. To właśnie tu znajduje się klasztor Zakonu Tańczących Derwiszów. Są oni jednym z symboli i turystycznych atrakcji Turcji. W Konya mieści się też grób Mevlany, czyli założyciela tego klasztoru.

4. Efez

biblioteka celsusa w efezie
Ruiny Biblioteki Celsusa w Efezie

Centrum starożytnego życia Turcji Egejskiej był Efez. Już od I wieku przed naszą erą był dużym ośrodkiem miejskim.

To właśnie tu znajdował się jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Mianowicie Świątynia Artemidy. Niestety około V w n.e. została ona w dużej mierze zniszczona. Można zwiedzać jej ruiny.

Efez przez lata pozostawał zapomniany i pogrążał się pod ziemią. Dziś około 20 proc. starożytnego miasta zostało odkopanych przez archeologów. Warto zobaczyć Bibliotekę Celsusa zbudowaną w 123 roku n.e. czy Domy Tarasowe.

5. Myra

grobowce w skale w myra
Wykute w skale grobowce likijskie

Starożytna Myra – obecnie Demre znajduje się w prowincji Antalya. To właśnie tutaj mieszkał znany na całym świecie Św. Mikołaj. Urodził się w Patarze, na terenie dzisiejszej Turcji, a nie w Laponii, w Finlandii.

W kościele w Myrze znajduje się jego sarkofag. Niedaleko centrum Demre można zobaczyć wykute w skale grobowce likijskie. Swoim wyglądem przypominają plastry miodu. Jest tu także bardzo dobrze zachowany teatr rzymski.

6. Stambuł

stambul i bosfor
Stambuł i Bosfor

Stambuł położony jest pomiędzy Europą i Azją, dzielony cieśniną Bosfor. Jest jednym z największych i zarazem najstarszych miast na świecie.

Liczy sobie bagatela 11 mln mieszkańców. Nie jest stolicą, ale w dalszym ciągu pełni ważną funkcję handlową czy kulturalną.

Nie brakuje tu zabytków, które zapierają dech w piersiach:

 • Jest tu Hagia Sofia (kościół Mądrości Bożej),
 • Błękitny Meczet,
 • Hipodrom,
 • Pałac Tokapi z XV wieku
 • czy Wielki Bazar – Kryty Targ. Można tu kupić specjały tureckie, pamiątki i wiele innych towarów.

Historyczną nazwą Stambułu jest Bizancjum i Konstantynopol. Miasto uważane jest za prawdziwy cud Orientu. Było stolicą Cesarstwa Rzymskiego, Bizantyjskiego czy Wielkiego Imperium Turków Osmańskich.

7. Troja

starozytni greccy wojownicy
Starożytni greccy wojownicy

Historycznym miastem Turcji doskonale znanym z mitologii greckiej jest Troja. To legendarne miasto, w którym władzę sprawował niegdyś król Priam. Rozegrała się tu słynna wojna trojańska. Można tu podziwiać replikę figury konia trojańskiego. Ruiny Troi znajdują się na liście UNESCO.

8. Side

starozytne ruiny w side turcja
Starożytne rzymskie ruiny w Side w Turcji

Miejscowość Side to z jednej strony kurort turystyczny, a z drugiej zabytkowe miasto. Możemy zobaczyć tu wykopaliska starożytnych hellenistycznych i rzymskich ruin. Są tu pozostałości amfiteatru, agory i bizantyjskiej bazyliki czy łaźni publicznych. Nad plażą góruje Świątynia Apolla.

9. Mniej znane tureckie atrakcje

Jeśli zapuścimy się na wschód Turcji, odnajdziemy piękne atrakcje turystyczne bez tłumów odwiedzających.

Anamur

Tak jest między innymi w miasteczku Anamur, które znajduje się na wschód od Alanyi. W odległości 6 km od niego wznosi się nad morzem twierdza Mamure Kalesi i ruiny dawnego miasta. Imponujący zamek nad morzem wzniesiono w XII wieku. Do naszych czasów zachowały się tylko kamienne mury obronne, zwieńczone aż 36 wieżami. Za tymi murami zobaczyć można zachowane trzy wewnętrzne dziedzińce czy meczet.

Dolina Motyli

U stóp Babadag, niedaleko turystycznego kurortu Ölüdeniz, znajduje się malownicza Dolina Motyli. Z jednej strony ograniczona jest wodospadem, z drugiej zaś plażą i Morzem Śródziemnym. Od czerwca do września można tu podziwiać liczne gatunki motyli, w tym motyle tygrysie.

Perge

W niewielkiej odległości od Antalyi mieści się Perge. Miasto założone najprawdopodobniej w XIII wieku p.n.e.. Zachował się duży teatr z II wieku p.n.e. oraz imponujący stadion grecko-rzymski. Odrestaurowano tu łuk triumfalny. Również bramę miejską w kształcie podkowy z III w p.n.e.

Ankara

Może dziwić to, że w zestawieniu największych atrakcji turystycznych Turcji brakuje jej stolicy – Ankary. To rozległe, nowoczesne miasto, położone w centrum kraju.

Znajduje się tu wiele zabytków jak:

 • Teatr Rzymski,
 • Świątynia Augusta
 • czy Cytadela
 • i zabytkowe meczety.

Jednak wielu turystów nie zapuszcza się w te rejony, a szkoda.

Kuanos

W Kuanos można zobaczyć jedne z najstarszych śladów działalności ludzkiej – z trzech tysięcy lat. Są tu również wykute w skale obiekty. Z koron teatru widoczne są akwatorium i antyczny port.

Łaźnie tureckie

Z pewnością turecką atrakcją turystyczną są tradycyjne łaźnie. Z ich usług można skorzystać w wielu miejscach, również w kurortach, czy nawet w hotelach.

Produkty dostępne w sklepie harika.pl

Popularność turystyczna Turcji przekłada się na zainteresowanie kuchnią i tureckimi produktami.

5 comments

 1. Wspaniałe krajobrazy, starożytne miasta, niezwykle zabytki, przyjacielscy gospodarze. Byłam ba wycieczce objazdowej 15 lat temu. Powinnam wrócić.

 2. Artykuły bardzo zachęcają do odwiedzenia tego pięknego kraju.

 3. Mój mąż prosił mnie ostatnio, żebyśmy zrobili plan na następne wakacje. Dzięki Harika praca już wykonana. Za rok do Turcji 🙂

 4. […] Atrakcje turystyczne Turcji […]

 5. […] Atrakcje turystyczne Turcji […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

Dla zamówień od 150 zł

Łatwe zwroty

14-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja jakości

Produkty najwyżej jakości oraz certyfikowane produkty BIO

Bezpieczne płatności

Przelewy24 / MasterCard / Visa / Blik