Wyświetlanie jednego wyniku

Wyświetlanie jednego wyniku

Oryginalny salep to napój ze sproszkowanych bulw storczyka, znany w kuchni tureckiej. Przyrządza się go z mlekiem i cynamonem. Działa rozgrzewająco.

Skąd pochodzi salep?

Pod nazwą salep kryje się napój przygotowany ze specjalnej mączki. Do jej wytworzenia potrzebne są bulwy storczyka męskiego. Swoją nazwę salep zawdzięcza specyficznej formie bulw storczyka. W języku arabskim określa się je mianem ḥasyu al-tha`lab, co oznacza lisie jądra.

Podobne do współczesnego salepu napoje spożywano już w starożytności. Początkowo w Rzymie. Potem salep zawędrował do Turcji oraz krajów Bliskiego Wschodu.

Od VIII wieku, kiedy w Turcji upowszechnił się islam, zaczął obowiązywać zakaz spożywania alkoholu. Przyczyniło się to do wzrostu popularności salepu. Nie jest on wprawdzie napojem alkoholowym, ale świetnie rozgrzewa. A tego właśnie w chłodnych, zimowych miesiącach szukało wielu mieszkańców regionu.

Popularność salepu

Wraz z ekspansją Imperium Osmańskiego rosła także popularność salepu. Napój dotarł na Bałkany, do Niemiec. Dotarł nawet do odległej Anglii. Przez dłuższy czas stanowił tam tańszą alternatywę dla kawy i herbaty. Były one bardzo drogie i niedostępne dla większości mieszkańców.

Poza Turcją często podawano salep aromatyzowany wodą różaną albo wodą z kwiatów pomarańczy. Obecnie z mąki salep można przyrządzić także lody dondurma oraz budyń.

Właściwości

Oryginalny salep ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości rozgrzewające. Właśnie taki produkt można kupić w naszym sklepie,

Według mieszkańców Turcji ów napój posiada także właściwości lecznicze. Salep ma pomagać na lekkie infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli. Wzmacnia odporność, przyspiesza regenerację organizmu, pozytywnie wpływa na serce. Jest też uznawany za silny afrodyzjak.

Jak przygotować salep?

Do przyrządzenia salepu niezbędny jest specjalny proszek ze zmielonych bulw storczyka. Współcześnie proszek do salepu produkowany jest głównie w regionie Kahramanmaraş w południowej Turcji. Poza Turcją jest to produkt dość trudny do zdobycia. Można go nabyć w sklepie z turecką żywnością, między innymi u nas. Oryginalną mączkę salepową zastępuje się czasami mąką ryżową. Wpływa to jednak na końcowy smak takiego napoju.

Salep serwuje się zawsze na gorąco, z zagrzanym mlekiem oraz cynamonem. Salep należy najpierw wymieszać z mąką ziemniaczaną i cukrem. Potem wsypać całość do gotującego się mleka i zostawić na ogniu przez kilka minut. Miksturę należy delikatnie mieszać, tak by nie utworzyły się grudki. Kiedy napój zgęstnieje, zdejmujemy go z ognia, przelewamy do szklanek i posypujemy startym cynamonem.

Dostępny w naszym sklepie napój o aromacie salepu jest jeszcze łatwiejszy do przyrządzenia. To wersja instant. Miesza się go z gorącym mlekiem i na koniec doprawia cynamonem.