Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków na wakacje. Nic w tym dziwnego. Przez większość roku panuje tutaj przyjemna, iście urlopowa pogoda, a wypocząć da się tu za rozsądne pieniądze.
Większość turystów przyjeżdża do Turcji ze względu na jej piękne plaże. Nie jest to jednak jedyna atrakcja turystyczna tego kraju.
Jaka pogoda jest w Turcji?
Turcja to duży kraj, o zróżnicowanym krajobrazie. Dlatego nie wszędzie panuje dokładnie taka sama pogoda. Niemniej, gdy mowa o wybrzeżu i popularnych kurortach nadmorskich, to najcieplej jest w okresie od czerwca do września.
Tureckie „najcieplej” nie dla wszystkich będzie jednak komfortowe. W sezonie wakacyjnym często jest po prostu upalnie. Nawet nad morzem temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza bywają mocno uciążliwe. Jeśli to nie przeszkadza, a celem jest właśnie wylegiwanie się na słońcu, lato będzie idealną porą na urlop w Turcji.
Deszcze są w tym okresie rzadkością. Wyjątkiem jest wybrzeże Morza Czarnego, na północy kraju, gdzie zdarzają się opady. Temperatury zazwyczaj bywają niższe od tych notowanych na południu oraz zachodzie kraju.
W górzystej części Turcji oraz na Wyżynie Armeńskiej nawet latem bywa dość chłodno, szczególnie w nocy.
Dla tych, którzy lubią ciepło, ale bez przesady, dobrą porą na urlop będzie wrzesień oraz październik. Wciąż jest bardzo słonecznie, deszcze nie padają, a woda w morzu jest wystarczająco ciepła, by zapewnić komfortowe warunki do pływania.
Zwiedzanie Kapadocji warto zaplanować na maj/czerwiec albo wrzesień/październik. Pogoda wprawdzie bywa wtedy nieco kapryśna, ale nie na tyle, żeby popsuć wakacje. Można za to liczyć na mniejszą liczbę turystów.
W góry najlepiej jest pojechać latem. Zimą w tych regionach Turcji jest bardzo mroźnie, pada dużo śniegu, a temperatury potrafią spaść do nawet -40 stopni.
Wiosną w Turcji jest raczej ciepło, choć znowu zależy to od regionu. Na zachodnim i południowym wybrzeżu jest przeważnie słonecznie i sucho, jednak w głębi lądu, w Anatolii, bywa chłodno i deszczowo.
W kwietniu i maju jeszcze nie da się pływać w morzu. Jest to natomiast idealny czas na spokojne zwiedzanie zabytków Turcji.
Gdzie są najlepsze plaże w Turcji?
Największą popularnością wśród turystów cieszy się Riwiera Turecka. To właśnie tutaj znajdują się najlepsze plaże w Turcji. Głównym ośrodkiem turystycznym jest Alanya. Riwiera Turecka to południowo-zachodnia część kraju, nad Morzem Śródziemnym. Piaszczyste plaże, które zdają się ciągnąć w nieskończoność zapewniają doskonałe warunki do wypoczywania.
W Alanyi jest mnóstwo hoteli i pensjonatów o różnym standardzie. Wakacje można tutaj przyjemnie spędzić zarówno solo, jak i z rodziną.
Plażowanie to tylko jedna z dostępnych atrakcji w okolicach Alanyi. W pobliżu jest kilka ciekawych miejsc do zwiedzania, z zabytkami sięgającymi czasów starożytnych.
Malownicze plaże znaleźć można także w innym dużym kurorcie: Antalyi. Morze jest tu bardzo czyste, a hotele zapewniają wszystkie wygody. Znajdą się także kurorty przyjazne dzieciom, z parkami wodnymi i zajęciami animacyjnymi.
Dostęp do czystych plaż i atrakcyjnych zabytków gwarantuje też Side. To kameralne miasteczko pełne historycznych ruin i romantycznych miejscówek na długie spacery. Krystalicznie czysta woda i plaże pokryte drobnym piaskiem to cechy charakterystyczne miasta Kemer, położonego blisko gór Taurus. Ze względu na swoje położenie oraz bujną roślinność w Kemer nie jest aż tak upalnie, jak w innych kurortach Turcji.
Ładne plaże i łagodny klimat, co jest zasługą okolicznych lasów, przyciągają coraz więcej turystów do Belek, niewielkiego kurortu nad Morzem Śródziemnym.
Wspaniałymi plażami może się także pochwalić Bodrum nad Morzem Egejskim. Jest w nim wielka przystań jachtowa i liczne atrakcje turystyczne. Z regionu Morza Egejskiego pochodzą figi suszone dostępne w naszym sklepie.
Kolejnym popularnym miejscem znanym z pięknych plaż i czystej wody jest Marmaris.
Wakacje w Turcji – nie tylko plaże
Do Turcji przyjeżdża się głównie wypocząć nad morzem. Nie jest to jednak jedyny sposób na spędzenie urlopu w tym kraju.
Turcja ma długą i bogatą historię, a pamiątką po starych czasach są wspaniałe zabytki rozsiane po niemal całym kraju.
Na zachodzie znajdują się takie starożytne miasta jak Efez, Milet, Smyrna, Didim, Laodycea, Hierapolis, a wybierając się wyżej na północ, trafimy do ruin legendarnej Troi. Stąd niedaleko jest do Bursy, a już bardziej w głębi kraju można pozwiedzać zabytki po czasach hetyckich, z Hattusa na czele.
Warte zobaczenia są nie tylko zabytki historyczne. Również cuda przyrody, jakich w Turcji nie brakuje. Warto by wymienić jaskinie Damlataş, Dim, Siedmiu Śpiących czy Dupnisa. Do tego wapienne osady Pamukkale i księżycowy krajobraz Kapadocji.
Jest też sporo miejsc jeszcze nieodkrytych przez turystów, głównie we wschodniej części Turcji, przy granicy z Armenią, Iranem i Irakiem. To tutaj wznosi się góra Ararat.
Podróż do wschodniej części Turcji może być uciążliwa ze względu na brak rozwiniętej bazy turystycznej. Niektóre regiony, jak wspomniany Ararat, są kontrolowane przez wojsko. Zwiedzanie przygranicznych terenów często wymaga zezwolenia od lokalnych władz albo w ogóle jest niemożliwe.
Wyjazd do Turcji – paszport i wiza
Czy da się pojechać do Turcji bez paszportu? Od niedawna polscy turyści mają taką możliwość. Zamiast paszportu wystarczy mieć ważny dowód osobisty. Jeśli do Turcji przyjeżdża się w celach turystycznych, na krócej niż 90 dni, nie jest nawet wymagana wiza. Paszport uprawniający do przekroczenia granicy Turcji musi mieć datę ważności co najmniej o 60 dni dłuższą, niż wynosi dozwolony okres pobytu bezdewizowego. Ponadto możliwe jest podróżowanie po Turcji na podstawie paszportu tymczasowego.
Wiza jest wymagana tylko przy wizycie trwającej dłużej niż 90 dni oraz w sytuacji, gdy do Turcji przyjeżdża się w celach innych niż turystyczny, na przykład na studia albo do pracy.
Dzieci, które podróżują po Turcji z rodzicami, powinny mieć paszport lub własny dowód osobisty. W przypadku, gdy opiekunem w podróży jest osoba trzecia, warto mieć pisemną zgodę od rodziców, na wypadek, gdyby władze zainteresowały się legalnością pobytu nieletniego.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to Turcja jest najczęściej przyjazna turystom. Nie ma tu większych zagrożeń. Wyjątkiem mogą być tereny przy granicy z Irakiem i Syrią, gdzie utrzymuje się zagrożenie terroryzmem. Przed wyjazdem na wakacje dobrze jest sprawdzić na stronie Ambasady Turcji lub polskiego MSZ, czy obecnie obowiązują jakieś ograniczenia dla turystów oraz które regiony uchodzą za mniej bezpieczne i odradza się wyjazdy w te miejsca. Warto też zgłosić swoją podróż w rządowym serwisie Odyseusz. W razie, gdyby podczas urlopu cokolwiek poszło nie tak, będzie można szybciej uzyskać potrzebną pomoc.
Podróżowanie po Turcji – ubezpieczenie i kwestie zdrowotne
Wyjeżdżając do Turcji lepiej mieć wykupione ubezpieczenie. Jeśli dojdzie do wypadku czy nagłej choroby, turysta będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni, a te są naprawdę wysokie. W Turcji nie obowiązuje polskie ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli chodzi o polisę NNW, to koniecznie należy sprawdzić jej zakres oraz od kiedy dokładnie obowiązuje. Przyjmowane leki dobrze jest mieć w zapasie na cały pobyt, zwłaszcza gdy są one na receptę – z jej realizacją może być w Turcji problem.
Przed wyjazdem do Turcji nie trzeba robić żadnych obowiązkowych szczepień, może się to jednak zmienić, kiedy zostaną zaostrzone zasady podróżowania ze względu na pandemię.
Jakich warunków można się spodziewać podczas wakacji w Turcji?
Turcja ma doskonale rozwiniętą bazę turystyczną, zwłaszcza w zachodnio-południowej części kraju, czyli tam, gdzie ruch jest największy. Bardzo popularną formą podróżowania są wycieczki do Turcji all inclusive. Cena wczasów obejmuje przelot w obie strony, noclegi w hotelu, wyżywienie, dostęp do usług i atrakcji, jakie dany hotel zapewnia. Nie będzie jednak większym problemem zorganizowanie wyjazdu do Turcji na własną rękę. W szczycie sezonu trzeba się liczyć z tym, że najatrakcyjniejsze miejscówki wymagają wczesnej rezerwacji.
Hotele w Turcji są dostępne w różnym standardzie i od tego zależy ich cena. Komfortowe warunki do wypoczynku na szczęście nie są dostępne wyłącznie dla najbogatszych turystów. Sporo można też zaoszczędzić podróżując poza szczytem sezonu.
Jak podróżować do Turcji?
Z Polski bezpośrednie loty są tylko do Stambułu oraz Antalyi. Podróż do innych miejscowości wymagać będzie przesiadki. Do Turcji da się dojechać także samochodem, ale to podróż bardzo długa i trzeba uwzględnić jeszcze kolejki na granicy. Auto da się łatwo wypożyczyć na miejscu, ponadto w Turcji dobrze działa sieć połączeń autobusowych. Można również wykupić wycieczkę objazdową po Turcji, najlepiej w licencjonowanym biurze podróży.
Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć?
Nie ma ograniczeń co do ilości pieniędzy wwożonych do Turcji, niemniej kwoty powyżej 5 tysięcy dolarów amerykańskich powinno się zgłosić na granicy. Płacenie kartą jest możliwe w wielu hotelach i restauracjach. Kiedy potrzebna jest gotówka, wystarczy skorzystać z bankomatu. W popularnych miejscowościach turystycznych niektóre bankomaty wypłacają euro oraz dolary.
Podróżując po regionach rzadziej odwiedzanych przez turystów i słabo zurbanizowanych lepiej mieć przy sobie odpowiedni zapas gotówki w tureckiej walucie.
Rzeczy zakupione w Turcji nie wymagają opłacenia cła przy wyjeździe, jeśli są na własny użytek. Trzeba przy tym pamiętać, że obowiązuje zakaz wywożenia z Turcji przedmiotów o charakterze historycznym i zabytkowym, więc nawet drobne pamiątki tego typu mogą narazić na spore nieprzyjemności podczas odprawy na granicy.
Turcja to kraj świecki, ale zdecydowana większość jego mieszkańców to muzułmanie. Oznacza to, że obowiązują tutaj trochę inne obyczaje niż krajach europejskich. W zachodniej części Turcji zasady są luźniejsze i można pozwolić sobie na odważniejszy strój. Im dalej na wschód, tym bardziej oczekuje się od kobiet skromniejszego ubioru oraz stosownego zachowania. Kobietom wolno podróżować samotnie po Turcji, niemniej na wschodzie kraju można się spodziewać nieprzychylnych komentarzy i zaczepek ze strony mieszkańców. Skromny strój obowiązuje we wszystkich miejscach kultu religijnego i dotyczy również mężczyzn. Wskazane są długie spodnie oraz bluzki z rękawami.
Produkty dostępne w sklepie harika.pl
Popularność turystyczna Turcji przekłada się na zainteresowanie kuchnią i tureckimi produktami.