Turcja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów. Leżąca na styku dwóch kultur: europejskiej i azjatyckiej. Turcja kusi pięknymi plażami, smaczną kuchnią oraz imponującymi zabytkami.
Z tureckich wakacji warto przywieźć choć kilka pamiątek. Co najbardziej opłaca się kupować w tym kraju?
Gdzie leży Turcja?
Turcja częściowo leży w Europie, ale zdecydowana większość jej terytorium należy już do Azji. Od Europy azjatycką część Turcji oddzielają dwie cieśniny: Dardanele i Bosfor.
Kraj jest podzielony na 81 prowincji, a jego stolicą jest Ankara. Najbardziej znanym tureckim miastem jest Stambuł. Jedyna metropolia na świecie, która leży na dwóch kontynentach. Turcję otaczają aż cztery morza: Czarne, Egejskie, Śródziemnomorskie i Marmara.
Wielki Bazar w Stambule
Wielki Bazar w Stambule jest znaną atrakcją turystyczną. Jest miejscem tak szczególnym, że spotykamy wiele odniesień do niego w popkulturze. Wystarczy wspomnieć Big Market w filmie “Valerian i Miasto Tysiąca Planet”, bazar z innego wymiaru.
Wizyta w Wielkim Bazarze (zwanym również Krytym Bazarem, przenosi nas do innego, orientalnego świata. Z pewnością znajdziemy tu pamiątki, które nam się spodobają.
Kurorty Turcji
Najpopularniejsze kurorty to Alanya, Antalya, Side, Belek czy Kemer. Połozone są w części azjatyckiej, na słynnej Riwierze Tureckiej. Baza turystyczna jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Sezon wakacyjny trwa dłużej niż w Polsce, od maja aż do października.
W Turcji od kilku lat obowiązuje wyłącznie czas letni. Zimą różnica między Turcją a Polską to aż +2 godziny. Latem trzeba dodać jedną godzinę. Ze względu na duże zainteresowanie tym kierunkiem wśród polskich turystów, w sezonie turystycznym bez problemu można znaleźć bezpośrednie loty do tureckich kurortów. Lot trwa średnio 3-4 godziny, w zależności od wybranego lotniska. Na miejscu jest możliwość wynajęcia samochodu.
Czego nie robić w Turcji?
Turcja jest krajem muzułmańskim. Niemniej w popularnych miejscowościach turystycznych można się czuć niemal tak samo swobodnie, jak w kurortach europejskich. Nie ma surowych obostrzeń co do ubioru, chyba że wybieramy się na zwiedzanie meczetów. Bardziej konserwatywne obyczaje panują we wschodnich prowincjach Turcji.
Niezbyt mile widziane jest nadmierne okazywanie sobie czułości w miejscach publicznych oraz zaczepianie osób płci przeciwnej. Nie wolno też fotografować przedstawicieli służb mundurowych oraz kobiet w chustach, chyba że za wyraźną ich zgodą.
W dobrym tonie jest wręczanie napiwku za otrzymaną usługę. Dotyczy to nie tylko restauracji, ale też na przykład łaźni albo fryzjera. Źle odebrane będzie za to odmówienie zaproszenia na herbatę bądź przyjęcia drobnego upominku.
Turcy w większości są przyjaźnie nastawieni do turystów i chętnie wdają się z nimi w pogawędki. Raczej powinno się unikać rozmów o religii i polityce, zwłaszcza o stosunku do prezydenta Atatürka. Kłopotliwe są także tematy związane z Kurdami, Ormianami oraz Cyprem.
Co warto kupić w Turcji?
Turcja to idealne miejsce do robienia zakupów. Na pewno warto się skusić na tureckie słodycze, które dość mocno różnią się od naszych krajowych przysmaków. Dużą popularnością cieszy się między innymi pismaniye, przypominający fakturą i smakiem kuleczki z waty cukrowej, oraz lokum, czyli małe, owocowe galaretki z wiórkami kokosowymi. Jest też baklava, bardzo słodkie ciasto wypełnione słodką masą z orzechów i miodu. Słynnym tureckim przysmakiem jest jeszcze chałwa. Dostępna jest w różnych smakach, na przykład waniliowym, pistacjowym albo kawowym.
Dobrym pomysłem będzie także zakup świeżych przypraw, których w Turcji jest ogromny wybór. Warto tu wspomnieć aromatyczny sumak, curry, czarnuszkę, różne odmiany papryki i pieprzu. Do tego można jeszcze dołożyć sok z granatu. Jest on powszechnie stosowany w tureckiej kuchni. Warto również kupić oryginalną, śródziemnomorską oliwę z oliwek.
Kolejne regionalne specjały to oczywiście herbata i kawa. Tureckie odmiany herbaty wyróżniają się delikatnym, słodkawym smakiem. Mogą być czyste albo z dodatkiem suszonych owoców. Kawa zazwyczaj jest drobno mielona, czasami doprawiana jeszcze orzechowym aromatem albo salepem.
Zasmakowały nam tureckie metody przygotowywania tych napojów?
Przyda się dwupoziomowy imbryk do parzenia herbaty oraz specjalne, tulipanowe szklaneczki. Do kawy po turecku niezbędny będzie miedziany tygielek. Żywność warto kupować w lokalnych sklepikach albo na bazarach. Koniecznie powinna być ona w szczelnych opakowaniach, tak by podczas podróży powrotnej nic się nie zepsuło.
Wiele z tych produktów można kupić w naszym sklepie.
Czy opłaca się kupować w Turcji ubrania?
Zakup ubrań w Turcji to kusząca opcja. Ceny są tu często znacznie niższe od tych w europejskich sklepach. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ Turcja znana jest z podróbek.
Uwaga na podróbki
Ubrania, zegarki czy torebki na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oryginalne wyroby znanych marek, tyle że kosztują dużo mniej. Po bliższych oględzinach widać, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Druga kwestia to unijne przepisy. Wwożenie na teren Unii Europejskiej podrabianych towarów z Turcji jest karalne. Nawet jeśli są to rzeczy kupione na własny użytek, mogą zostać skonfiskowane przez służby celne.
Bezpieczniejszą opcją jest zakup ubrań i dodatków miejscowych marek, które niczego nie kopiują. Bardzo polecane są wyroby skórzane, dosyć drogie, ale naprawdę wysokiej jakości. Służyć będą swojemu właścicielowi przez wiele lat. Poleca się też zakup tureckiej biżuterii, zwłaszcza tej ręcznie robionej. Jest ona pięknie wykończona, w orientalnym stylu, z misternymi zdobieniami. Podobnie jest z charakterystycznymi wyrobami tureckiego rękodzieła. To kolorowe naczynia, kilimy, dywany czy lampy.
Jak robić zakupy w Turcji?
Ważną częścią tureckiej kultury jest targowanie się o cenę sprzedawanych produktów. Od kupującego zawsze oczekuje się, że będzie chciał zejść z ceny. Jeśli tego nie zrobi, sprzedawca odbierze to jako duży nietakt. Umiejętnie się targując, można bardzo znacząco obniżyć pierwotną cenę. Warto więc we własnym interesie to robić. Nie wypada za to długo się targować o rzecz, której ostatecznie nie zechcemy kupić. Jeśli tak naprawdę nie jesteśmy zainteresowani nabyciem jakiegoś przedmiotu, nie ma sensu kłócić się o cenę. Lepiej od razu grzecznie się pożegnać.
Co jednak istotne, targowanie jest oczekiwane na bazarach, ale już nie w sklepach. Szczególnie gdy chodzi o duże sieciówki oraz galerie handlowe. W sklepach ceny są sztywno ustalone. Zatrudniony pracownik nie może ich zmieniać według własnego uznania. Nacisk ze strony klienta stawia takiego sprzedawcę w niekomfortowym położeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Wiele oryginalnych tureckich produktów możemy dostać u nas, w Polsce.
Produkty, które można u Was zakupić są tak wspaniałą wizytówką Turcji i jej smakołyków, że coraz częściej myślimy o podróży do Stambułu i dalej wzdłuż wybrzeży tureckich!!
zgadzam się w 100%! ja przywoziłam zawsze chałwę ale już nie musze, bo chałwa z Hariki jest deskonała! A mąż jest uzależniony od orzeszków 🙂
Turcję znam jedynie z produktów przywożonych przez znajomych podróżujących do tego kraju 🙂 Sama osobiście Chciałabym ją kiedyś po prostu zobaczyć 🙂 Bardzo ciekawy artykuł 🙂
Nie lubiłam kiedyś czarnych oliwek, dopóki nie kupiłam ich ze z Waszego sklepu. Nie zdawałam sobie sprawy, że te które są w polskich sklepach to często oszukane czarne oliwki….tj powstały pod wpływem procesu moczenia w specjalnej chemicznej miksturze. Od czasu poznania Harika kupuje tylko oliwki z Turcji.
Serdecznie dziękuje za bardzo ciekawe informacje na waszej stronie i wasze ekstra produkty! 👍😃 Nie mogę się doczekać na kolejne zamówienie od was..😃
Czy w Stambule lub Antalyi bazary w okresie zimowym są otwarte ?